Lavanta Vadisi Turu 21.06.2020 kalkışlı

TUR BİLGİLERİ

Eğirdir Akpınar Tepesi, Kovada Gölü Milli Parkı, Yeşil Ada, Dündar Bey Medresesi, Hızırbey Camisi ve Kemerli minare, Eski Eğirdir evleri, Lavanta Kokulu Köy

Siz kıymetli misafirlerimiz ile keyifli yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız Eğirdir Gölünü kuşbakışı olarak görebileceğimiz Akpınar Tepesi’ne varıyoruz. Burada manzara eşliğinde kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltımızın ardından bu mekânı fotoğrafladıktan sonra Kovada Gölü’ne gidiyoruz.

Eğirdir Gölü’nün güneye devamı olan Kovada Gölü, aradaki dar bölgenin alüvyonlarla dolması sonucu ayrı bir göl halini almıştır. Jeolojik olarak karstik tektonik bir polye olan göl, Eğirdir ve Beyşehir Göllerinde olduğu gibi turkuaz mavisi sularıyla bilinir. Kovada Gölü’nün çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvan barındırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı “Milli Park” niteliğini almıştır. Göl çevresinde yürüyüş turu atıyoruz. 

Eğirdir Gölü üzerinde bulunan Yeşil Ada’ya varıyoruz. Yeşil Ada etrafında yürüyüş turu atıyoruz. Yürüyüş esnasında Eski Eğirdir Evleri, Dünya'nın ilk ruhban okulu olan Ayastafenos Kilisesi, Muslihiddin Dede Türbesi'ni görecek ve Yeşil Ada'nın olağanüstü güzelliğine şahit olacaksınız. Daha sonra Dündar Bey Medresesi, Hızırbey Camisi ve Kemerli Minare, Kale ve civarlarını geziyoruz. Öğle yemeğimizi Eğirdir’de bulunan restoranımızda alıyoruz. Isparta’nın meşhur gül ürünlerinden alış veriş için serbest zaman veriyoruz. 

Daha sonra Lavanta tarlalarının bulunduğu Isparta'nın Keçiborlu İlçesinin Kuyucak Köyüne gidiyoruz. Bu köy Lavanta Kokulu Köy olarak adlandırılıyor. Lavantalar, haziran sonu morarmaya başlıyor ve temmuz ayı çiçekleri patlayınca mosmor oluyor. Temmuz sonu ağustos başından itibaren ise hasat başlıyor. Mor lavanta tarlaları arasında gezinti yapıp lavanta kokusunu içimize çekiyor ve lavantaların sunduğu görsel şöleni hafızalarımıza ve fotoğraf makinelerimize kayıt ediyoruz. 
Başlangıçta kurak, susuz, bir şey üretilemeyen tarlalar boş kalmasın diye ekilen ilk lavanta fidelerinden bugüne 3000 hektar alana kadar yayılmış durumda. Türkiye’nin toplam lavanta üretiminin %93’ü bu bölgeden sağlanıyor. Bir lavanta kökünden 15-20 yıl ürün almak mümkün. Yürüyüş boyunca görsel şölenin hiç bir karesini kaçırmak istemeyeceksiniz. 
Gezimizin ardından maalesef Lavanta Kokulu Köye veda edip Konya'ya dönüş yolculuğuna başlıyoruz.

Ücrete dahil olan hizmetlerimiz

  • Ulaşım
  • Sabah Kahvaltısı (Akpınar Tepesi Yörük Çadırında)
  • Öğle Yemeği
  • Milli park giriş ücretleri 

Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz

  • Kişisel harcamalar
  • Akşam Yemeği

- +

.00 ₺